Startolt a Runes Protocol a bitcoin hálózaton
A bitcoin felezéssel egyidőben elindult a bitcoin hálózat új, fungible token szabványa, a Runes Protocol.
Mit kínál a Runes?
A Runes egy, a bitcoin hálózatra épülő új szoftverréteg, mely "helyettesíthető", azaz fungible tokenek kezelését teszi lehetővé. A fungible token egy olyan token, melyből több különálló egység egyforma értéket képvisel - hasonlóan például az ötforintos érmékhez.
Kriptóhoz közelebbi példát hozva fungible token példáaul az USDC, a WETH, vagy a DAI, vagy bármilyen ERC-20 szabványú token; a Runes gyakorlatilag az ERC-20 analógiája a bitcoin láncon.
Különbség a BRC-20 tokenekkel szemben
A bitcoin tavaly óta már rendelkezik egy hasonló, fungible token szabvánnyal. A BRC-20 tokeneket az Ordinals Protocol részeként vezették be, működésük a matematikai rendszám-elméletre épül. A Runes az Ordinals-szal szemben a tokenek reprezentálásához UTXO-kat (unspent transaction output) használ. Ennek legfontosabb előnye, hogy nem tömíti el a hálózatot oly mértékben, mint a BRC-20 tokenek tranzakciói. A Runes emelett kompatibilis a Lightning Network-kel, ami valós életbeli use-caseeket hozhat.
A Runes lehetséges alkalmazásai
Mivel a Runes gyakorlatilag 4 napja üzemel, még korai megjósolni, hogy ez lesz-e a de facto tokenszabvány bitcoinon. Azonban a felhaszálási területei izgalmas lehetőségeket rejtenek.
A Runes segítségével bevezethetők natív stablecoinok a bitcoin láncra, de akár valós életbeli pénzeszközök (részvények, arany, stb.) tokenizálására is megfelelő. Utóbbit az új bitcoin ciklus meghatározó trendjének jósolják, melyet elősegít az intézményi befektetők kriptópiaci megjelenése is.
Az oldalon található cikkek kizárólag a szerző véleményét tükrözik, és nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési tanácsadást. A Webhárom kizárja a felelősségét az egyéni befektetési döntésekből fakadó esetleges károk miatt. Tartalmaink szerzői jogvédelem alá tartoznak, felhasználásuk kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges.