OTP Bank, bitcoin vásárlás - és minden amit tudni akarsz róla
Cikkünkben az OTP Bank hivatalos weboldaláról származó forrásokkal alátámasztva szemléltetjük a bank kriptovalutákkal kapcsolatos üzletpolitikáját és megoldjuk azt a problémakört, hogyan fektethetsz bitcoinba vagy más kriptovalutába ha az OTP-nél bankolsz.
Elöljáróban szomorú hírt kell közölnünk, ugyanis az OTP teljes mértékben kerüli, hogy bármilyen kriptovalutákkal kapcsolatos szolgáltatást nyújtson, legyen az vásárlás, pénzmozgatás, vagy kriptópiachoz köthető ETF-ek forgalmazása, kereskedése. Cikkünk végére érve viszont számos alternatívát tudunk kínálni, ha OTP bankszámlával rendelkezel és kriptovalutába szeretnél fektetni.
Kattints ide ha bitcoint szeretnél vásárolni.
És ide, ha bitcoin ETF-et vagy részvényt szeretnél.
Az OTP kriptó üzletpolitikája
"Az OTP Csoport tagjai, így az OTP Bank sem vesznek, nem tartanak nyilván és nem adnak el mesterséges pénzt, illetve nem fogadnak el mesterséges pénz továbbítására vonatkozó megbízásokat."
Forrás: https://www.otpbank.hu/portal/hu/HIrek/Biztonsagitudatossag/Mestersegespenzek
A fenti állásfoglalást azt hiszem, nem kell ragoznunk, ugyanakkor érdemes beszélnünk az OTP rendszerén végigmenő, kriptócégekhez köthető tranzakciókról:
"Az OTP Bank az üzletszabályzatában foglaltaknak megfelelően kizárólag olyan ügyletek teljesítését vállalja, amelyek üzletpolitikájával és a vonatkozó jogszabályi előírásokkal összhangban állnak. A hitelintézet fenntartja a jogot arra, hogy ezen ügyletek bármelyikénél, a feldolgozás bármely szakaszában felfüggessze, vagy megtagadja."
Forrás:
https://www.otpbank.hu/portal/hu/HIrek/Biztonsagitudatossag/Mestersegespenzek
A fenti szövegezés baljóslóan elővetíti, hogy az OTP-re kiutalt kriptovalutához köthető jövedelmek előszeretettel akadnak fenn automatikus, pénzmosás-elleni (AML) vizsgálatokon. A hivatalos kommunikáción túl több banki alkalmazott is megerősítette, nagy eséllyel lehet számítani kriptovaluta váltókról származó, legális pénzek befagyasztására.
Amennyiben nagyobb összegű, banki pénzkivétre lenne szükséged, ajánljuk Glaser Anita kriptó adószakértő videóját, amiben megtudhatod, hogyan zajlanak ezek az AML vizsgálatok, és mit tehetsz hogy megelőzd a bajt:
Bitcoin befektetés OTP számláról
A cikkünk további részében azzal fogunk foglalkozni, hogyan tudsz egyszerűen, kockázatmentesen és olcsón bitcoin-kitettséget szerezni.
Elsőként vizionáld azt a profitot, amit a befektetéseddel el szeretnél érni. Másodjára pedig képzeld el, hogy mire szeretnéd fordítani a kriptó árfolyamnyereségből származó bevételed!
Ettől függ ugyanis, melyik az ideális megoldás kriptó befektetésre.
Tipikus cél lehet egy nagyobb összegű ingatlan vagy autó megvásárlása a kriptó bevételből. Ez esetben érdemes a befektetést kriptó ETF-ekbe vagy kriptóhoz köthető cégek részvényeibe tenni. Ennek két fontos pozitív hatása is van:
- Teljes adómentességet kapsz a piacon elérhető TBSZ (Tartós Befektetési Számla) konstrukciókkal
- Illetve a brókercégek jól szabályozott és auditált vállalatok, akik minden értékmozgást automatikusan lejelentenek a felügyeleti szervek felé, így egyértelműen megúszhatod a számlád befagyasztását egy kiutalásnál.
Így egy Magyarországon engedéllyel rendelkező brókercégtől történő kiutalás az OTP Banknál vezetett számládra is minden bizonnyal gond nélkül át fog menni.
Hátrányuk, hogy léteznek brókerköltségek (számlavezetési díj, tranzakciós díj, valutaváltási díj, szerződéskötési díj, kiutalási díj, és az alapkezelőknél pedig természetesen alapkezelési díj).
Valutaváltásra azért van szükség, mert a kriptovaluta ETF-ek általában dollárban vagy euróban vannak jegyezve, de semmiképp sem forintban. A valutaváltási díj csökkenthető köztes fintech cégek (Revolut, Wise) beiktatásával, akiknél tipikusan 0,3% körüli váltási díj érhető el egyes brókercégek akár 2-3%-os díjával szemben. Ezzel egyidejűleg a Revoluton átfuttatott pénzek OTP-re történő visszautalása nagyobb eséllyel jelent problémát az OTP Bank számára, mintha közvetlenül oda-vissza utalsz a brókercégnél lévő számládra.
Hol nyithatok kriptó ETF tartására alkalmas TBSZ számlát?
Erste Bank, K&H Értékpapír, Lightyear, Interactive Brokers.
Milyen kriptó befektetéseket találok a részvénypiacon?
Amerikai alapkezelők spot bitcoin ETF-jei: IBIT, ARKB, BRRR, FBTC, HODL, BITO
Európai befektetési jegyek: ETC Group Physical Bitcoin ETN
Kriptókitettséggel rendelkező vállalatok: MSTR
Kriptovaluta bányászcégek: MARA, CLSK, RIOT
(Ezek közül az OTP Értékpapírszámla kínálatában semelyik nem érhető el)
Ha nincs szükséged nagy összegű kiutalásra
Ahogy említettük, a részvénypiacot az AML-megfelelősége és a nagyobb összegű kiutalások miatt választottuk. Amennyiben nem tervezed, hogy tízmilliókat fogsz kiutalni a számládra mondjuk egy lakás megvásárlásához, van egy jó hírünk - ugyanis sokkal alacsonyabb költségekkel, és felhasználóbarátabb oldalakon szerezhetsz akár valós bitcoint.
Ehhez el kell látogatnod egy szabályozott kriptovaluta váltóra, ahol regisztráció után bitcoint és kriptovalutákat tudsz vásárolni/kereskedni.
A fent említett ByBit a világ egyik legnagyobb és legolcsóbb kriptótőzsdéje, ahol a részvényvásárlással összefüggő költségek töredékéért vásárolhatsz bitcoint, melyet akár ki is utalhatsz és fizikálisan birtokolhatsz bitcoin tárcádban.
A promóció keretében természetesen nem ingyen osztanak 5000 dollárt a semmire, a rendszer sávos jutalmat számít annak fejében, hogy mekkora a platformon elért kereskedési volumened. Azaz, minél több és nagyobb kriptovaluta tranzakciód van, annál több ajándék pénzt kapsz.
Ezzel természetesen nem feltétlen kell élni, választhatod azt is, hogy szimplán beregisztrálsz, és Revoluton keresztüli EUR befizetéssel a piacon elérhető egyik legalacsonyabb költségekkel bitcoint vásárolsz. (A ByBit esetében a bitcoin vásárlás díja kedvezmények nélkül is maximum 0,1%).
Végül beszéljünk arról, hogyan tudod forintba realizálni a profitot! Ha ezt a megoldást választod, a ByBit-től igényelhetsz egy ingyenes bankkártyát, melyet bármelyik magyarországi ATM-ben használhatsz pénzfelvételre, vagy az üzletekben érintésmentes fizetésre. Így, ha nem havi tízmilliós tételekről beszélünk, a ByBit-en lévő kriptovalutánk vagy hagyományos valutánk probléma nélkül elkölthető.
Az oldalon található cikkek kizárólag a szerző véleményét tükrözik, és nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési tanácsadást. A Webhárom kizárja a felelősségét az egyéni befektetési döntésekből fakadó esetleges károk miatt. Tartalmaink szerzői jogvédelem alá tartoznak, felhasználásuk kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges.