NFT piac - jön az új hype vagy minden megy a süllyesztőbe?

NFT piac - jön az új hype vagy minden megy a süllyesztőbe?
Steamboat Willie - az egyik korai Mickey Mouse figuráról készült NFT kollekció az OpenSea-n

Elfelejtettük? El, bizony. Az NFT-mánia minden orgazmikus pillanatával egybeesett az előző bikapiac első felfutásával. Ezek a pillanatok azóta feledésbe merültek. De hozhat-e meglepetést a 2025-re várt nagy kriptó felfutás?

3 és fél évvel ezelőtt egy új piac jött létre, az egyedi, kereskedhető műalkotások piaca. A digitális képek értékesítése 2021-ben akkora hype lett, hogy a trend végül saját magát ölte meg. Amikor a legjobb kollekciók már sokszázezer dolláros árcímkékkel kereskedtek, és a legismertebb celebritások főműsoridőben reklámozták az aktuális pingvinüket, veszélybe került az NFT piac. A blockchain fanatikusoknak már egyszerűen nem maradt pénzük bevásárolni magukat a valamire való tokenekbe - így megszületett a fractional NFT fogalma.

A franctional (avagy tört) NFT pontosan az, amit a neve sugall. Egy kép, feldarabolva. Olcsóbb részletekben. Így, hogy megvolt a megoldás, újra lehetett gerjeszteni a marketing gépezetet, és még egy bőrt lehúzni a spekulánsokról. A bikapiac csúcsán több mint 91 millió dollárért keltek el a részletekben megvásárolható "Merge" projekt összeolvasztható képkockái, ami a valaha volt legdrágább NFT eladásként van számon tartva.

🎁
Vásárolj bitcoint a Bybiten erre a linkre kattintva, és megjutalmazunk akár 5000 USD értékű első befizetési bónusszal

Azután, hogy Do Kwon és Sam Bankman-Fried kivégezték a kriptópiacokat, hirtelen kísérteties hírzárlat, egy vákuum keletkezett. Senki nem akart többet beszélni az NFT-kről. Nyilván nem kedves téma egy sör mellett reklámozni a barátaidnak az épp -99%-nál járó, korszakalkotó befektetésed.

Az NFT-k ugyanakkor nem tűntek el, csak a likviditás mögülük. Már nem mintha az NFT-k piacát bármikor is likvid piacnak lehetett volna tekinteni, a top néhány kollekcióra azért mindig volt akkora kereslet, hogy egy nap alatt értékesíteni lehetett egy tokent - nagyjából átlagáron.

A legnépszerűbb kollekciók egyike, a CryptoPunks, jelenleg ETH-ban számolva -82% -on áll mindenkori legmagasabb árához képest, dollárban számolva olyan -91% körül szerénykedik. Ez azt jelenti, aki a csúcson befektette két kulcsrakész, újépítésű, dunaparti ingatlan árát, ma egy 13 millió forintos NFT-n csücsül, ami a forintromlás miatt körülbelül 8 milliót érne 2021-ben.

Az digitális kép NFT-k alapproblémája, hogy semennyire nem egyediek, és nem minősülnek értékhordozó eszköznek. Nem egyediek, hiszen bárki létrehozhatja ugyanazon képekből álló kollekciót több különféle blokkláncon vagy okosszerződés cím alatt. Nem értékhordozóak, hiszen körülbelül az összes értékesített NFT-re igaz, hogy nem tartalmazzák a megjelenített képet. Elég beleolvasni egy tetszőleges NFT kódjába, lehet, meghökkentő, de nem fogsz semmilyen pingvint vagy majmot találni. Csupán egy (általában IPFS) linket a mögöttes képre. Magyarul hiába veszed meg a sokszázezres képedet, valójában egy linket kapsz a képre. Vajon mi történne, ha valaki eltávolítaná onnan a tartalmat?

A linkelős megoldásnak technikai okai vannak, hiszen magát az NFT-t Ethereum hálózaton létrehozni költséges művelet, egy akár több megabájtos képet a payloadba illeszteni pedig még költségesebb. Ezeket az előre fizetendő díjakat szívesen megspórolná az NFT létrehozója, főként abban a stádiumban amikor még nem lehet tudni, hogy a projekt sikeres lesz-e. (Hasra csapva ha meg kéne mondanom, van rá 1 a 100-hoz esély hogy egy bitang jó marketing csapattal néhány hétig életben lehet tartani egy új NFT projektet.)

A linkelés tragikus és lehangoló, sőt, egyenesen átverésnek érződik - már ha egyáltalán valaki egyaláltalán a gyűjtői értékért venné a képeket - ez természetesen nem így van.

Az NFT-k piacát háromféle szereplő alkotja: rug pullerek, spekulánsok és pénzmosók.

Spekulánsokkal te is találkoztál, ők, akik (tipikusan a Z generációból) nagyon profin matekolják az NFT projektek megtérülési esélyeit, és többezres kincsvadász közösségeket alkotnak Discordon vagy Telegramon. Hívjuk őket áldozatoknak.

A rug pullerek az NFT kollekciók létrehozói. Ha kellően sok pénzt ölsz egy új (illikvid) piacba, mindig be tudsz vonzani olyanokat, akik 1-1 kósza eladással támogatják a projektet. Vagy tízzel, vagy százzal. Attól függ, mennyi embert érsz el. A probléma ott gyökeredzik, hogy leggyakrabban az NFT kollekciók létrehozói nem a díjakból, hanem a legjobb NFT-k korai bezsebelésével, és későbbi, magas áron való eladásukkal szerzik a profitot. Amint sikerül komoly áron értékesíteni 1-1 NFT-t, a marketingkampány megy a kukába, a kereslet megszűnik, a gyanútlan vásárló pedig ott találja magát egy frissen vett, papíron milliós NFT-vel, amit az illikvid piacon már nem tud eladni.

A harmadik, tipikus piaci szereplő az NFT-ket pusztán pénzmosásra használja. Mivel az egyik legjobban ingadozó, és legkevésbé likvid piacról van szó, hasonlóan a fizikális műalkotásokhoz, melegágya a sunyi pénzmozgatásnak. Ha én megveszem valakinek a 100 000 dolláros NFT-jét 1 millió dollárért, a világ legnagyobb balekjának fogsz tartani, kivéve ha a tranzakció végén megérkezik 900 000 dollárnyi kokain a privát szigetemre.

Most, hogy bőven volt szó arról, hogy miért NE vegyél NFT-t 2024-ben, beszéljünk egy picit arról, mi vár az NFT piacra 2025-ben.

Az idei év elején a legújabb trend a Bitcoin Ordinals projekt volt, ami több szempontból is jobb mint elődjei. Egyrészt az Ordinals értékhordozó NFT (azaz a linkelős példával szemben valós satoshikről beszélünk), másrészt a de facto legjobb blokkláncon, a Bitcoin hálózatán lett mintelve, ami nemcsak hogy önmagában értékes tulajdonság, de utánozhatatlan, lévén más használt láncok más technológiára (tipikusan az Ethereum Virtuális Gépre) épülnek.

Ezzel párhuzamosan a Bitcoin hálózaton megjelentek az ORDI és SATS memecoinok, és megjelentek a Bitcoin BRC-20 nevével visszaélő csalások is. Ember legyen a talpán, aki ma meg tudja különböztetni, hogy mit vásárol.

Személyes véleményem, hogy a bitcoin dominanciája a jelenlegi piacon még sokáig velünk marad. Új altchain trendeket a 2025-ös bikapiacon inkább a valós életbeli tulajdonjogok tokenizálásában (RWA, részvények, ingatlan, stb.), illetve a blockchain játékok területén várhatunk. Itt indultak el ugyanis a legtőkeerősebb fejlesztések az utóbbi időben. Ugyan mindkettő technológiailag NFT-kkel operál, a hagyományosan NFT-ként aposztrofált generált képkollekciók kora leáldozóban van.

Az oldalon található cikkek kizárólag a szerző véleményét tükrözik, és nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési tanácsadást. A Webhárom kizárja a felelősségét az egyéni befektetési döntésekből fakadó esetleges károk miatt. Tartalmaink szerzői jogvédelem alá tartoznak, felhasználásuk kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges.

Ajánljuk még