Így kerülhető el a kriptovaluták adózása legálisan
Tegye fel a kezét, aki szeretne több adót fizetni! ... Na ugye. És most tegye fel a kezét, aki tudja, hogyan kell legálisan elkerülni a kriptó adófizetést!
Cikkünkben pontosan ezt a kérdéskört fogjuk körüljárni. Két betonbiztos módszert is megismerhetsz, amivel több pénz marad a zsebedben.
A világ legtöbb országában a befektetésekből származó profitot adó terheli. Ez így van Magyarországon is, ahol a személyi jövedelemadó része valamennyi befektetésből származó jövedelem, legyen az kötvény, részvény (árfolyamnyereség, osztalék), vagy kriptó jövedelem. Két éve a kriptó jövedelem külön kategóriaként jelentkezik, melyre egységes 15%-os adókulcs vonatkozik. Ez a 15% adó viszont teljes egészében megúszható egy olcsó trükkel.
Adókötelezettség ugyanis kizárólag akkor keletkezik, ha a kriptovalutát fiat pénzre (forint, dollár, euró) váltod, vagy vagyoni értéket szerzel belőle (pl. veszel egy kocsit).
És itt jön a legegyszerűbb trükk: Mivel adózási szempontból nincsen megkülönböztetve semelyik kriptovaluta, adókötelezettséged nincsen abban az esetben, ha a kriptovaluták árfolyamnyereségét stablecoinba realizálod.
Példa: Vásároltál 1 BTC-t 50 000 dolláros árfolyamon, ami a bikapiac tetején 150 000 dollárt ér, és el szeretnéd adni azért, hogy később olcsóbban visszavásárold.
Ha a kriptótőzsdén keresztül pénzre váltod és kiutalod a bankszámládra, a 100 ezer dollárnyi árfolyamnyereség után körülbelül 5 383 500 Ft adót kellene befizetned. Ha ehelyett stablecoint (USDC, USDT) vásárolsz, melyet egészen a medvepiac várható végéig tartasz, majd utána visszavásárolsz belőle akár több bitcoint mint amivel rendelkeztél, 0 Ft adót kell fizetned.
A valóságban viszont ezzel csak elodázod az adófizetést, hiszen feltételezhetően egyszer a jövőben ténylegesen pénzre szeretnéd váltani a kriptót. Keressünk tehát alternatív módszereket!
A gyakori alternatíva nemes egyszerűséggel átvinni egy olyan országba az adózást, ahol kevesebbet vagy egyáltalán nem adózol. Ehhez nem árt ismerni, milyen jogszabályok szerint kell itt vagy ott adót fizetned, és itt a téma komplexitása miatt kimondottan ajánljuk egy szakember felkeresését - az általános szabály a következő:
Minden magyar állampolgár Magyarországon adórezidens. Ez azt jelenti, hogy ellentétben a világ összes többi országával (kivéve USA), bárhol is adórezidenssé válsz, a NAV ugyanúgy tartja a markát. Arról viszont, hogy ne kelljen több országban egyszerre ugyanazt az adót megfizetned, számos, úgynevezett kettős adóztatást elkerülő egyezmény született. (Gyakorlatilag az összes EU tagállamban és emellett még 19 további országban, összesen 46 országban.)
Így (feltételezve hogy a kedves olvasó nem akarja instant feladni a magyar állampolgárságát) az az opció marad, hogy adóparadicsomokat keresünk ebben a listában.
Ilyen adóparadicsom például Málta, ahol amint adóügyi illetőséget szerzel, bátran fizetheted a horribilis nulla százalékos adót a kriptó árfolyamnyereséged után. Ehhez persze az is szükséges, hogy életvitelszerűen egy gördülő évben ne haladja meg a magyarországi tartózkodásod a 183 napot. Tehát gyakorlatban: Máltára költözöl, bejelented mindkét hatóság felé hogy ott tartózkodsz és ott adózol, realizálod a profitot azzal, hogy kiutalod egy máltai bankszámlára, összeszámolod és bejelented a kerek 0 EUR fizetési kötelezettséged, majd ha szeretnél, visszaköltözöl. Külön pozitívum, hogy számtalan kriptó cég máltai székhelyű, így kevesebb eséllyel akadsz fenn egy AML (pénzmosás elleni) vizsgálaton. Persze távolról se feltételezem, hogy jogszerűtlen pénzeket akarnál tisztára mosni, a bankok viszont igen - sajnos a trend az, hogy egy-egy magasabb összegű kriptó kiutalásnál effektíve bűnözőnek kezelnek.
Ha valamiért Málta nem nyerte el a tetszésed, ajánljuk még Portugáliát és Németországot, ahol szintén 0% adókulcs érthető el bizonyos feltételek mellett.
Az oldalon található cikkek kizárólag a szerző véleményét tükrözik, és nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési tanácsadást, és adótanácsadást sem. A Webhárom kizárja a felelősségét az egyéni befektetési döntésekből fakadó esetleges károk miatt. Tartalmaink szerzői jogvédelem alá tartoznak, felhasználásuk kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges.