Három hét alatt megverték a Microstrategyt Blackrockék
Már 10 milliárd dollárt ér a Blackrock és a Fidelity bitcoin ETF alapja. Ráadásul csupán három hét leforgása alatt sikerült elérnie a legnagyobb két bitcoin ETF-nek a 10 milliárd dolláros összértéket. Ez a Microstrategy-nek összesen 4 évébe telt.
MSTR vagy IBIT?
A Microstrategy-féle MSTR választásának a legfőbb oka, hogy elsőként vezettek be az amerikai tőzsdékre olyan értékpapírt, amin keresztül a kisbefektetők is bitcoin kitettséget tudtak szerezni. A nyilvánosan kereskedhető Microstrategy (MSTR) a cikkünk megjelenésekor több mint 12 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkezik, a vezérigazgató, Michael Saylor pedig meghatározó alakja lett a kriptó életnek. A Microstategy vásárlásai katalizátorként hatnak a kriptó piacra, Saylor médiamegjelenéseit pedig egyfajta messiásvárás övezi.
Ezzel versenyben a Blackrock a világ legtőkeerősebb befektetőcégeként a szigorú SEC-szabályozás enyhülésével konkrétan berobbant a piacra. Az IBIT a többi bevezetett bitcoin alappal együtt a történelem legsikeresebb tőzsdei bevezetését érte el, az első napi ETF kereskedési volumen túlszárnyalta a legmerészebb képzelőerőt is.
Vonzó-e még a Microstrategy?
Bár a Microstrategy részvényeinél egy lassú átcsoportosítás látható, a részvényesek többsége nem adta el az MSTR-t a bitcoin ETF-ekért cserébe. Látni kell, hogy a két tőzsdei termék profilja más. A közös pont csupán a bitcoin, de míg az IBIT egy az egyhez birtokolja a BTC-t, a Microstrategy-nek lehetősége van vállalati hitelekkel tőkeáttétet vállalni, illetve különböző módokon támogatni a Bitcoin ökoszisztémát. Saylor nemrég bejelentette, a Microstrategy már nem csak egy tech cég, hanem - a szavaival idézve - egy bitcoin fejlesztési cég, aminek kiemelt érdeke, hogy a bitcoin hálózat jól működjön. Ennek fényében várható, hogy a Microstrategy komolyabban is támogatni fogja a bitcoin hálózat fejlesztésére és népszerűsítésére irányuló kezdeményezéseket.
A bitcoin szellemisége nem összeegyeztethető az IBIT-tel
A bitcoin, a de facto decentralizált hálózat, amit libertariánus eszmék kovácsoltak össze, és crypto punkok elméjében született, teljesen más, mondhatni szögesen ellenkező ideológiát hordoz, mint a nagyvállalati ETF-ek. Egy igazi bitcoinos nem akarja még az alapkezelési díjjal sem gazdagítani a "világot kizsákmányoló" nagytőkét, pláne nem rábízni a BTC kezelését.
Emiatt, és a giga számok ellenére is úgy tűnik, aki bitcoinban volt, maradt bitcoinban, és nem jött el az igazi satoshik exodusa tőzsdén kereskedett termékekbe.
https://partner.bybit.com/b/webharom