A nagy cycle trade, avagy mikor adjam el a bitcoint?
Trump győzelmével beléptünk az igazi bull market fázisba. A bitcoin felugrott 65 ezerről 86 ezerig, mindezt gyakorlatilag 1 hét alatt, 32%-os profittal, túlszárnyalva talán az összes hagyományos befektetés hozamát.
A gyors uptrend az elmúlt fél év unalmas oldalazása után extrémnek, izgalmasnak, vagy éppen ijesztőnek tűnik. Csak kapkodjuk a fejünket, hogy hogyan kéne egyáltalán lereagálni. Lapátoljam bele a forintom? Lekéstem az egészet? Realizáljam a profitot? Mi van ha felmegy? Mi van ha lemegy? Mi van ha megbánom hogy most nem vettem ki?
Kb így gondolkozik egy átlag ember, és valljuk be, cseppet sem egyszerű a döntés, különösen ha az első bitcoin ciklusod éled meg jelenleg. Persze ugyanígy inkorrekt lenne azt a látszatot kelteni, hogy bárki aki több mint 4 éve jelen van ezen a piacon, valami zen bölcs lenne. Ki így - ki úgy. Amikor levonul az ár, kiderül, ki volt meztelen, tartja a mondás.
Ma bitcoin stratégiákat hoztam nektek, kimondottan a középtávú, ciklikus bitcoin befektetés és a profitvétel időzítésére. Ez az a része a sztorinak, amit különösen egy "arcolvasztó FOMO" időszakban elnyom a médiazaj - mi itt fogunk állni hideg fejjel, megfontoltan, stratégikusan gazdagszunk meg.
Bitcoin befektetési stratégia 2022-2026 között
Nem kérdés, hogy igazán meggazdagodni a mostani ciklusból is az fog, aki az alján vásárolt. Aki lelkiekben kibírta, hogy a LUNA összeomlik, a Celsius összeomlik, a Grayscale, az FTX, a Genesis, és a 3AC, hogy Kína betiltja a bitcoint, hogy a Microstrategy a penge élén táncol az bitcoin long pozícióival. Ezek a hírek pontosan 2 évvel ezelőttre datálhatók. 2022 november - december környékén a BTC 16000 dolláros árfolyamon kereskedett, és őszintén: a kutyának nem kellett.
Aki akkor befektetett 1 milliót, most körülbelül 5,4 millió forintnyi bitcoinon csücsül.
Világos hogy vannak "jobb" és "rosszabb" időzítések befektetésre, és őszintén, le a kalappal, mennyi reziliencia kell hozzá, hogy valaki akkor nyomja be a köteg pénzeket, amikor minden tűzben áll.
De a kérdés megfordítható. Most, hogy szárnyal a bitcoin, nem lenne jobb ellene menni a piacnak, és amíg mindenki megőrül, kivenni egy kis pénzt a rendszerből?
Eljött-e az ideje? Nem. Én személyesen 2 cikluscsúcsot éltem át, bár az elsőnél inkább a partvonali megfigyelő szerepében tetszelegtem - a mintázatok egyértelműek. Egy négyéves all-time high általában akkor következik be, amikor 1: lehozza az RTL híradó, hogy a bitcoin megállíthatatlan, 2: a szomszéd átkopog érdeklődni hogy hogyan tud walletet létrehozni. 3: Ha emellé még az IT-s ismerőseid is szokatlan egzotikus nyaralásokat töltenek fel instára, kezdheted vakarni a fejed, hogy jó lenne realizálni azt a profitot.
A népi megfigyelés a mai digitális korban már számszerűsíthető. Egyik ilyen indikátor a fear-and-greed index, amiről nemrég nagyszerű cikket írtunk, de ott vannak mellette sokkal fundamentálisabb jelzések is, mint a relatív erő index (RSI). Az RSI megmutatja, hogy egy adott instrumentum (kereskedett eszköz) éppen túlvett vagy túladott állapotban van, gyakorlatilag egy 100-as skálán mutatja a vizsgált időintervallumban lévő átlagos hozam és átlagos veszteség arányát.
Nagyon fontos, hogy a napon belüli nagy árváltozások miatt ha kellően kicsi intervallumot választunk az RSI-nek, az épp olyan szélsőséges értékeket fog mutatni. Így MINDIG szem előtt kell tartani, hogy jó jó, de melyik RSI?
A perces, órás, napos RSI chartokat ignorálhatjuk is, hiszen nem daytrade és swing trade stratégiát, hanem egy négyéves ciklikus befektetést elemzünk. A vizsgált intervallum alaphangon több hónapos kell hogy legyen - példának okáért a közismert befektetési elemző PlanB 14 hónapos RSI-vel kalkulál.
PlanB megfigyelése, hogy a cikluscsúcsok 75-85-ös RSI(14m) környékére tehetők. Jelenleg az RSI 67-es értéken áll, és mielőtt megvilágosodnánk hogy az nincs is olyan messze a 75-től, megint kiemelném, hogy 14 hónapos átlag értékekről beszélünk, tehát sokkal-sokkal nehezebben mozdul felfele az a szám, mint amit gyakorlatilag bármelyik influencer RSI-ként mutogat neked. Ha a 14 hónapos RSI eléri a 75-öt, lehet gondolkodni, de még ez is csak egy faktor. Ennél több tényező együttállására kell hagyatkoznunk.
Az időzítés
A négyéves ciklust nem véletlenül hívják így. Körülbelül négy évente van ciklus ATH, pár hónapos ide-oda eltéréssel. Ha nem is nézegetjük napi szinten az indikátorokat és a híreket, azért fontos lenne legalább ezt az egyet fejben tartani. A cikluscsúcs a korábbi ciklusok adatai alapján 2025 ősze és 2026 tavasza között várható.
Itt sokakat megzavarhat a tavalyi duplacsúcsos ciklus, ezt felfoghatjuk egyfajta árfolyamzajként is - nyilvánvaló hogy a dollártízmilliárdos Do Kwon-féle Terra/LUNA csalás és az Alameda Research általi szintén dollártízmilliárdos kriptópiaci manipuláció állt a háttérben.
A botrányokat viszont 2025-ben és 2026-ban sem fogjuk megúszni. Amint egyre közelebb kerülünk az igazi csúcshoz, egyre kapzsibbak lesznek az emberek, és a makrogazdasági feltételek is egyre jobban adottak a nagy tőkeáttétes, kockázatos befektetésekhez, ami a feje tetejére boríthatja az egész piacot, kvázi egy hitelspirálba rángatva bele a kriptóipart. Ez mindig megtörtént eddig, és most is meg fog.
Frontrunning
2024 volt az első olyan év, amikor a bitcoin már a felezés előtt all-time high árat döntött. Emiatt logikus feltételezés, hogy a mostani ciklus is hónapokkal korábban beérik, mint elődei, így esélyes, hogy a cikluscsúcs inkább 2025 végére kerül, mintsem át 2026-ra.
NUPL indikátor
A NUPL indikátor (ami a net unrealized profit/loss rövidítése) azt mutatja, a teljes piaci kapitalizáció hány százaléka profitos befektetés, és szintén egyértelmű korrelációt mutat az árfolyamcsúcsokkal. A NUPL kiszámításához a piaci értékből a realizált értéket kell kivonni, majd ezt leosztani a teljes piaci kapitalizációval. Realizált értéknek a coinok utolsó tranzakcióinak átlagárát nevezzük. Minél több nem realizált profit van, annál nagyobb az esélye hogy a profitot realizálják.
Leolvasható, hogy a cikluscsúcsok szinte pontosan 75%-ös NUPL értéknél keletkeznek, azaz akkor számíthatunk tömeges eladásra, amikor a befektetések legalább 75%-a már pluszban van. Az ábrán a narancssárga sáv teteje és a kék vonaldiagram jelzi ezt nekünk. Jelenleg a bitcoin 64%-os NUPL értéken kereskedik, így még bőven van hely felfele menetre.
Változások a kriptótőzsde egyenlegekben
A kriptótőzsdék nyilvános adatai alapján kimutatható, hogy jelenleg az ott tartott bitcoin mennyisége rohamosan csökken, ami arra enged következtetni, hogy az befektetők cold walletekbe mozgatják a bitcoint hosszútávú tárolásra. Ha ez történik, az nyilvánvalóvá teszi, hogy rövidtávon nem lesz számottevő eladási nyomás részükről, és a kvázi forgalomból kivont bitcoin elérhetetlen lesz az új belépők számára - ami szükségszerűen felhajtja az árat.
Figyelni akkor kell igazán, amikor a trend megfordul, és több héten keresztül nagy mennyiségű bitcoin beutalások történnek a legnagyobb kriptótőzsdékre.
Szinte analóg módon ugyanezt el tudnám mondani a Tether nyomdájáról. Amikor nagy mennyiségben új USDT-t hoznak létre, az indikálja, hogy az USDT-t valószínűleg bitcoin vagy egyéb kriptovaluták vásárlására fogják költeni. Amikor USDT-t vonnak ki a forgalomból (és itt dollármilliárdos mennyiségekről beszélünk), az pedig feltételezhetően azért történik mert valaki nekiállt eladni a bitcoinját. (A Tether nyomtatás is nyilvános adat, nyomon lehet követni az interneten, illetve hamarosan a mi oldalunkon, az Grafikonok menüpont alatt is látható lesz)
Makrogazdasági és politikai tényezők
Még egy pici figyelmet szentelnék arra is, hogy a napi hírekből mi az amit figyelni kell és mi az amit nem.
Elsőként: háborús konfliktusról szóló hírek. Általában rövid időre befolyásolják a bitcoin árfolyamát, és nagyon hamar elmúlik a hatásuk. Ideális belépőpont lehet vásárlásra. Ellenérv, hogy minden konfliktus növeli egy világháború kockázatát, ami egyesek szerint kezd reális veszéllyé válni. Ilyenkor szükségszerűen össze fog omolni minden érintett fél gazdasága, de az is látható, hogy egy világháború esetén valószínűleg a bitcoin lesz a legkisebb problémánk.
Aztán: bitcoin betiltásáról szóló hírek. A piac nagyjából immunis a kínai csiki-csukira, annyiszor megtörtént, hogy mára már hiteltelenné vált, effektíve senki nem hiszi el hogy örökös tiltás lenne részükről. A háború miatt orosz tiltás elképzelhető (bár az utóbbi időben Oroszország inkább nyitott a kriptovaluták felé). Az EU nem fog tiltani, hiszen megvan a komplett MiCA szabályozás. Az USA sem fog tiltani, minden idők legbitcoinbarátabb kormánya fog megalakulni januárban.
Végül: kamatdöntésekről szóló hírek. A Magyar Nemzeti Bank kamatdöntései semmilyen formában nem befolyásolják a bitcoin árfolyamát. Kicsik vagyunk ehhez. Ugyanakkor a bitcoin-forint árfolyamát befolyásolhatják, ugyanúgy mint a forint és bármilyen más valuta árfolyamát. Szerény véleményem szerint ilyen szép egyenletesen felfele menetelő chartot, mint az EURHUF vagy az USDHUF ritkán látni, és érdemes megragadni az alkalmat hogy a forintban kapott fizetésed mielőbb átrakd valami értelmesebb valutába, még akkor is, ha nem fekteted be. De visszakanyarodva a témához: az EKB kamatdöntései kis mértékben befolyásolják a bitcoin árfolyamát. A Fed kamatdöntései pedig nagy mértékben. Amikor a Fed kamatot csökkent, olcsóbb lesz a hitel, nagyobb tőkeáttét lehetséges, és a hitelfelvevők a felvett pénzt befektetik. Tőzsdére, bitcoinba, bárhova. Kora ősszel megkezdődött a Fed kamatcsökkentési ciklusa havi 25-50 bps körüli értékekkel, várhatóan a következő egy évben stabilan csökkentések várhatók, ami mitadjisten egybeesik a bitcoin ciklus várható végével. Így, különösen 2025 vége felé, amikor a Fed pivotolni látszik, érdemes észnél lenni. Kamatcsökkentés jó, kamatemelés rossz. Egyszerű, de azért annyi csavar van a történetben hogy adott esetben a kamatcsökkentés is lehet rossz, ha az elmarad az úgynevezett "elemzői konszenzustól". A piacok előretekintőek, így ha beárazódott egy nagyobb kamatcsökkentés, és egy kisebbet kaptunk, annak lehet ideiglenes hatása a piacra. Ez általában csak egy vételi alkalmat jelent, a gyakorlatban a kamatciklusok hosszabb távúak, és a kamatpolitika nem váltakozik hónapról hónapra.
Az USA politikája Trump alatt
Tegnapi cikkünkben már kifejtettük, úgyhogy csak beszúrom ide, mire lehet számítani az új Trump-kormány alatt.
Ebből a legfontosabb, hogy amennyiben a Lummis-féle bitcoinvásárlási stratégia megvalósul, az elég jelentős mennyiség lesz ahhoz, hogy akár többszázezer dollárral magasabb cikluscsúcsot eredményezzen. Ha el lesz kaszálva, akkor az értelemszerűen lefele korrigálja az árfolyamot, és - mivel ez valószínűleg még 2025 elején ki fog derülni, szintén vételi lehetőség lehet.
Hol lesz a csúcs 2025-ben?
Tavalyelőtt, az FTX botrány körüli időkben 240 000 dollárra tippeltem a bitcoin csúcsát ebben a ciklusban, ezt az amerikai választások miatt most szerencsére felfele tudjuk korrigálni. Amennyiben Lummis stratégiája megvalósul, az 500 000 felé viheti a bitcoint, és amennyiben a stratégia hasonló lépésekre triggerel más gazdasági szereplőket (mint pl. az EU, Egyesült Királyság), akkor már 1 millió dollárhoz közelebbi számokat látok magam előtt.
A lényeg: chill. Élvezzük ki a bull marketet. Az "arcolvasztó FOMO"-nál, ahogy egyes elemzők fogalmaznak, pedig jusson eszünkbe az a néhány tipp, ami alapján belőjük, mikor érdemes téli álomra szenderülni. Az idő nekünk dolgozik.
Az oldalon található cikkek kizárólag a szerző véleményét tükrözik, és nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési tanácsadást. A Webhárom kizárja a felelősségét az egyéni befektetési döntésekből fakadó esetleges károk miatt. Tartalmaink szerzői jogvédelem alá tartoznak, felhasználásuk kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges.